مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ ویزا
تحصیل در کانادا

فهرست محتوای مقاله

امروزه بسیاری از افراد برای مهاجرت کشور کانادا را انتخاب می کنند. اما شاید از خود بپرسید چرا؟ دلیل عمده ی آن هم این است که کشور کانادا یکی از هوشمند ترین، و پیشرفته ترین کشور ها از لحاظ کار، زندگی، تحصیل و رفاه اجتماعی است.

چرا تحصیل در کانادا ؟

امروزه بسیاری از افراد برای مهاجرت کشور کانادا را انتخاب می کنند. اما شاید از خود بپرسید چرا؟ دلیل عمده ی آن هم این است که کشور کانادا یکی از هوشمند ترین، و پیشرفته ترین کشور ها از لحاظ کار، زندگی، تحصیل و رفاه اجتماعی است. جالب است بدانید که نیمی از جمعیت این کشور تحصیلات دانشگاهی دارند، و حتی سرمایه گذاری در این کشور به دلیل اقتصاد روبه رشد و قرار گرفتن در لیست بهترین کشور های دنیا در رده 20 کشور برتر دنیا، مورد نظر بسیاری از افراد است. کانادا از نظر تحصیلی بالاترین کیفیت را داشته و در این رابطه توانسته است، با دانشگاه ها و مراکز آموزشی معتبر خود رتبه هشتم در سطح جهان دریافت نماید. اگر تا این به این جای کار ذکر تمامی موارد قانع کننده نبود، با ادامه ی این مطلب همراه باشید تا تحصیل در کانادا برای شما به یکی از گزینه های با اهمیت مهاجرتی تبدیل شود.

شرایط تحصیل در کانادا

براساس آمار های جهانی موجود بیشتر از 200 هزار دانشجو و دانش آموز در سطح جهان خواستار تحصیل در کانادا هستند. این درخواست بسیار بالا شرایط و علت های متعددی دارد. البته بورس های متنوع نیز در مقاطع و رشته های گوناگون به این افراد ارائه می شود؛ که از مقطع دبیرستان تا دکترا متغیر است. در ادامه به بررسی بورس های ارائه شده در کانادا برای کاهش هزینه های زندگی و سپس شرایط تحصیل در کانادا بطور جداگانه می پردازیم.

بورس های تحصیل در کانادا

چیزی که درباره ی بورسیه های تحصیل در کانادا وجود دارد این است که؛ این کمک هزینه ها به دانشجویان بین المللی با رزومه قوی تعلق می گیرد. این بورس ها با توجه به شرایط و موارد مربوط به خود متفاوت هستند، و باید از طریق دانشگاه به صورت مستقیم دریافت شوند.

 • بورس تحقیقاتی ( IDRC Research Awards ) : برای گذراندن دوره ارشد یا دکتری
 •  بورس تحصیلات تکمیلی ( NSERC ) : برای دانشجویان نخبه کانادا در رشته های مهندسی و علوم طبیعی.
 •  بورس فوق دکتری بانتینگ ( Banting Postdoctoral Fellowships ) : برای تحصیلات در حوزه علوم اجتماعی و طبیعی.
 •  بورس تحصیلات وانیر ( Vanier Canada Graduate Scholarships Program ) : برای کمک هزینه تحصیلات دانشجویان بین المللی.

هریک از این بورس های نامبرده شده که به بورس های دولتی این کشور معروفند؛ با توجه به شرایط و قوانین مشخصی به دانشجویان این حوزه ها ارائه می شوند. و لازم به ذکر است که برای دریافت هریک از این بورس ها باید به قوانین مهم و نکات جزئی این کشور مسلط باشید، تا در دریافت و تحصیل در کانادا به مشکل برخورد نکنید. در ادامه به بررسی بورس های غیر دولتی خواهیم پرداخت:

 •  بورس صندوق اکولوژیکی : برای دانشجویان دکترای مشغول به پژوهش های جانوری
 • بورس ترودو : برای دوره مربیگری دانشجویان دکترا

برخی دیگر از بورس های مربوطه نیز توسط هر دانشگاه و موسسه آموزشی به طور جداگانه ارائه می شود

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان و دبستان

برای تحصیل در دبیرستان که عمده ی این مدارس زیر نظر دولت این کشور اداره می شوند، و کیفیت آموزشی آن ها نیز بسیار بالا است. در بسیاری از این مدارس اهداف آموزشی براساس استاندارد های خاصی پیش برده می شوند، که از لحاظ اقتصادی بسیار مناسب هستند. این هزینه برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته می شود، و از 14 هزار تا 20 هزار دلار کانادا در یک سال متغیر است. این تغییر بر اساس مدت زمان آموزش محاسبه می شود، و شامل هزینه های مربوط به اقامت و تحصیل آنان می باشد. زبان اصلی در این مقطع فرانسوی و انگلیسی است. اما زبان انگلیسی به عنوان زبان اول و اصلی در نظر گرفته شده، و کسانی که به زبان فرانسوی تسلط کافی ندارند، در کنار تحصیل می توانند به یادگیری زبان فرانسه نیز مشغول شوند.

تحصیل در کانادا از مقطع دبیرستان بهتر است. چرا؟

اصولا دانش آموزان بین المللی نیازی ندارند که حتما مدرک زبان انگلیسی داشته باشند. در نتیجه با تعیین سطح ، آموزش های لازمه برای در نظر گرفته می شوند، تا توانایی برقراری ارتباط و یادگیری در آینده برای آنها به مشکل خاصی برخورد نکند. مدارس دوره دبیرستان در کانادا کیفیت های لازم را دارا بوده، و امکانات ورزشی و رفاهی را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. شروع از مقطع دبیرستان در این کشور باعث می شود تا در کنار شناخت علایق و رشته مورد نظر در دانشگاه های مربوطه؛ امکان هماهنگی و تطبیق با شرایط این کشور نیز برای شخص فراهم شود. همچنین می توان با کسب نمرات بالای درسی، برای بورسیه شدن در دانشگاه های این کشور اقدام کرد. چون به نسبت یک فرد خارجی برای دریافت این امکان تحصیلی، ریسک کمتری وجود دارد.

شرایط تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی باید در اولین مرحله به سراغ گرفتن مدرک تافل یا آیلتس بروید تا از این لحاظ مشکلی نداشته باشید. معدل دانش آموزانی خارجی که قصد تحصیل در کانادا را دارند حداقل عدد 14 در نظر گرفته شده است. هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی در این کشور نیز متفاوت است، و بستگی به رشته ی انتخابی دانشجو، برنامه های تحصیل و مقطع مورد نظر دارد. مثلا اگر بخواهید برای مهندسی و پزشکی اقدام نمایید، باید بدانید که هزینه زندگی و تحصیل شما در این رشته ها نسبت به رشته هایی مانند هنر و انسانی بیشتر خواهد بود. دانشگاه های کانادا از اولین و بالاترین رنکینگ که بطور مثال متعلق به دانشگاه تورنتو با رتبه ی 28 است، تا دانشگاه کلگری با رتبه 229؛ امکان پذیرش و تحصیل برای دانشجویان را فراهم می کنند. اصولا مدت زمان دوره کارشناسی بسته به دانشگاه و رشته ی مورد نظر متغیر است، و به مدت سه الی چهار سال ادامه دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

در دوره ی کارشناسی ارشد به طبع باید مقطع سه یا چهار ساله دوره کارشناسی را گذرانده باشید، و دست کم دارای معدل B-14 باشید. همچنین باید دارای مدارک لازم و کافی برای تحصیل در این مقطع باشید. تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد اصولا دو ساله یا حتی یک ساله نیز می تواند باشد؛ و عموم مباحث آن در مورد پایان نامه و مسائل پژوهشی می باشد. تحصیل در کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد مستلزم آن است که مدرک زبان تافل یا آیلتس با نمره ی حداقل 6 داشته باشید.

شاید این مقاله برایتان مفید باشد  نحوه اجاره خانه در کانادا

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

یکی از مهمترین مقاطع تحصیل در کانادا مربوط به دوره ی دکترا می باشد. متقاضی این دوره باید بجز دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد با نمرات مناسب، توانایی تحقیق و انتشار مقالات پژوهشی را در حوزه ی رشته ی مورد نظر خود داشته باشد. دانستن زبان و داشتن مدارک کافی در این زمینه نیز حرف اول را میزند. بطوریکه داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره ی 7 لازم و ضروری می باشد. برخی از رشته ها نیز بسته به شرایط و جزئیات مربوط به خود، نیازمند دانستن زبان فرانسوی نیز هستند. ذکر این نکته ضروری است که برای تحصیل در کانادا در این مقطع، می توانید از طریق دکترای پیوسته اقدام نمایید. بدین صورت که پس از گذراندن دوره ی کارشناسی می توانید وارد مقطع دکترا شده، و طی مدت حدودا دو سال در فوق لیسانس و سپس وارد مرحله تحصیل در مقطع دکترا خواهید شد. این امکان برای کسانی که نیازمند یک برنامه تحصیلی مناسب هستند، ارائه شده است.

شما برای تحصیل در کانادا در مقطع دکترا باید حتما نمره ی کافی را در آزمون های GRE و GMAT داشته باشید. و مدت تحصیل در این حوزه حدود 4 تا 6 سال متغیر است؛ و بسته به رشته ی شما به طول می انجامد. همین امر نیز در هزینه های مالی شخص دانشجو متفاوت است. زیرا این مقطع اندکی گرانتر از سایرین بوده و شهریه های مربوط به آن حدودا از 7 هزار دلار تا 10 هزار دلار در سال محاسبه می شود. این تفاوت نیز به نوع دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید بستگی دارد.

بورس های دکترا نیز متفاوت هستند و بسته به رشته های افراد ارائه می شوند. این بورس ها با هدف آسایش و کاهش هزینه های گفته شده، به افراد داده می شود. این بورس ها عبارتند از :
– بورس وانیر : برای دانشجویان ممتاز در علوم های انسانی و اجتماعی و پزشکی در نظر گرفته می شود.
– بورس دکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا : که به دانشجو های نمونه برای کمک هزینه تحصیلی ارائه می شود.
– بورس بنیاد پیر الیوت

هزینه تحصیل در کانادا

همانطور که در ابتدا ذکر شد، هزینه ی تحصیل در کانادا بسته به مقطع، دانشگاه و رشته متفاوت و متغیر است. در مقطع لیسانس از 14000 تا 18000 دلار در یک سال ممکن است متفاوت باشد. سپس در مقطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد نیز هزینه از بین 6000 تا 9000 دلار می باشد. اما بطور کلی بیشتر هزینه های مربوطه در کانادا به شهریه و هزینه های زندگی شامل رفت و آمد و خورد و خوراک و حتی اجاره خانه معطوف می شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیل در کانادا

مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیل در کانادا بطور کلی بوده و برای تمامی دانشجویانی که برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب می کنند ثابت است. این مدارک که شامل

 • پاسپورت ( اصل و کپی )
 •  مدارک مربوطه به زبان
 •  2 قطعه عکس در سایز عکس های داخل پاسپورت
 • نامه ی پذیرش از سوی دانشگاه مربوطه
 •  رسید پرداخت شهریه
 •  مدارک مربوط به کمک هزینه های تحصیلی
 •  مدارک مربوط به هزینه ها
 • ریز نمرات
 •  مدارک علمی مربوطه ( کپی و اصل )
 •  مدارک پزشکی ( در صورت وجود )
 •  مدارک مربوط به سوابق کاری ( در صورت وجود )
 • مدارک مربوط به مکاتبات با دانشگاه مربوطه

دریافت ویزای تحصیل در کانادا

برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا یا Canadian study permit، لازم است تا قبل از سفر به این کشور دریافت شود. این مجوز تنها در همین کشور معتبر بوده، و برای اجازه تحصیل در مابقی کشور ها باید به دنبال دریافت ویزای تحصیلی مربوطه اقدام نمایید. تمدید این مجوز نیز آسان است، و دریافت آن تنها نیازمند بررسی ها و رعایت قوانین و اصول خاص خود می باشد. با ویزای تحصیل در کانادا شما می توانید بطور پاره وقت مشغول بکار شوید. این اشتغال به کار می تواند بصورت کارآموزی یا برعکس در خود محیط دانشگاه انجام شود. دریافت این ویزا به شما کمک می کند تا برای دریافت اقامت دائم خود با سرعت بیشتر جلو بروید. اقدامات و شرایط لازم برای دریافت این مجوز بدین شکل است، که ابتدا باید از طریق یک موسسه تحصیلات عالی پذیرش دریافت کنید. سپس باید بطور آنلاین یا نوشتاری درخواست خود را ارسال نمایید. در حالت آنلاین باید مدارک را به صورت اینترنتی ارسال کرده؛ و توصیه ی اصلی بر این است که روش آنلاین را انتخاب نمایید. چون به طبع سرعت و پیگیری مناسبتری دارد. بعد از آن، باید ویزای دانشجویی خود را از طریق سفارت یا کنسولگری یا اداره ویزا دریافت کنید. در نهایت چک لیستی که شامل میزان هزینه ها، فهرست مدارک لازم و ضروری ثبت نام، راهنما در اختیارتان قرار خواهد گرفت؛ که برای مراجعات بعدی، واجد شرایط بودن را به شما اثبات می کند. سپس باید با استفاده از ساخت یک حساب Mycic لیست مدارک مربوط را دریافت خواهید کرد، که برای ارسال آنها بکار برده می شود. عدم وجود سوء پیشینه و مصاحبه نیز در برخی موارد ممکن است لازم به ارائه باشد.

تحصیل در کانادا بصورت رایگان با استعداد فوق درخشان!

اگر جزء افرادی باشید که جز استعداد های خاص و منحصر بفرد باشید، می توانید با دریافت یک فول فاند از طرف یک دانشگاه معتبر مشغول به تحصیل شوید. این فول فاند به شما این امکان را می دهد که بطور رایگان در این کشور به تحصیل بپردازید. بسیاری از شهر های پیشرفته مانند، ونکوور و تورنتو، و دانشگاه های معتبر ممکن است که اقدام به پرداخت و ارائه ی کمک هزینه هایی در این رابطه برای تحصیل در کانادا اقدام کنند.

جمع بندی

همانطور که از ابتدا اشاره شد، کشور کانادا یکی از بیست کشور مهم و مناسب برای کار و تحصیل در دنیا به شمار می رود. هر شخص با توجه به مقطع و توانایی مالی و تحصیلی، می تواند برای تحصیل در کانادا اقدام نماید. این هزینه ها و موافقت با دریافت ویزای دانشجویی در این کشور بستگی به شرایط و رعایت قوانین خاصی دارد که در هر شهر و هر مقطع گوناگون است. آنچه که واضح است امکانات و شرایط فوق العاده ی این کشور است که برای تحصیل و سپس دریافت اقامت دائم از طریق کار و رفاه اجتماعی فراهم شده است.

مقالات پربازدید اخیر
هزینه ویزای کانادا
هزینه ویزای کانادا
9 فروردین 1401

فرقی نمی‌کند انگیزه شما از سفر به کانادا و ودریافت ویزای کانادا دیدار اقوام و آشنایان، شرکت در همایش‌های علمی و نمایشگاه‌های تجاری، بازدید از جاذبه‌های گردشگری در قالب تور کانادا، تحصیل و...

آیا تورنتو سیلیکون ولی جدید خواهد شد؟
29 خرداد 1401

  شهر تورنتو در حال پیشرفت تکنولوژی و افزایش استارتاپ های فناوری و فرصت های شغلی بسیار در این ضمینه است. و اگر قصد مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ‌های نو را دارید...

معرفی شهر ادمونتون کانادا
معرفی شهر ادمونتون کانادا
25 فروردین 1401

شهر ادمونتون (به انگلیسی: Edmonton)‎ مرکز استان آلبرتا در کشور کانادا است. ادمونتون لنگرگاه شمالی کوریدور کلگری–ادمونتون محسوب شده و به عنوان «دروازه ورود به شمال» شناخته شده‌است. این شهر نقطه شروع پروژه‌های...

اخذ مجوز کار در کانادا با وجود داشتن اتهامات کیفری
6 فروردین 1401

قبل از اینکه بخواهیم مقاله را شروع کنیم می بایست به مفهوم اتهام کیفری اشاره کنیم. البته ما نه موسسه حقوقی هستیم و نه وکیل حقوقی و تنها با توجه به مستندات در...

هزینه مهاجرت به کانادا
22 اردیبهشت 1401

هزینه مهاجرت به کانادا کاملا بستگی به روش مهاجرت شما به کانادا دارد البته بعد از گرفتن اقامت دائم شما مکلف به هزینه های زندگی خود مثل تهیه مسکن خورد و خوراک و...

راه‌های مهاجرت به کانادا
31 اردیبهشت 1401

راه‌های مهاجرت به کانادا نسبت به شرایط شما متفاوت است، این در حالی است که چیزی در حدود صد‌ها راه مهاجرت به کانادا وجود دارد که بهترین این راه‌ها منجر به اقامت دائم...

آمار برنامه استارتاپ (SUV) کانادا
آمار برنامه استارتاپ (SUV) کانادا بر اساس آخرین داده های دولت کانادا
1 مرداد 1401

آمار برنامه استارتاپ (SUV) کانادا بین 2013-2020 بر اساس آخرین داده های دولت کانادا بر اساس سایت رسمی indimed به این شکل بوده است که برنامه ویزای استارت آپ کانادا (SUV) که زیر...

تلفن: 02128427336

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره مهاجرت به کانادا

دوست عزیزم ، ما نه وکیل مهاجرت هستیم و نه موسسه مهاجرتی، ولی ما یک تیم قوی در زمینه کسب و کار و برنامه نویس هستیم که میتونیم توی مهاجرت به کانادا بهت کمک کنیم. پس اگر با وکلا و موسسات صحبت کردی فکر کنیم حالا وقتشه به با هم صحبت کنیم :)

جدیدترین مقالات مهاجرت به کانادا

ما همیشه سعی می کنیم به روز باشیم و جدیدترین اطلاعات و روش های مهاجرت به کانادا رو پیگری کنیم و با شما درمیون بذاریم.

هزینه زندگی در استان انتاریو کانادا

هزینه زندگی در انتاریو ، با بررسی 3 شهر این استان و هزینه زندگی در…

سایت های کاربردی و رسمی مهاجرت به کانادا + معرفی 8 سایت کاربردی

سایت های رسمی مهاجرت به کانادا و زبان اصلی و کاربردی مهاجرت به کانادا یا…

انگشت نگاری و بیومتریک در استارتاپ کانادا

انگشت نگاری یا روند بیومتریک در کانادا برای مهاجرین به این کشور یکی از کارهای…