مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ ویزا
خدمات بیمه بهداشت و درمان کانادا

فهرست محتوای مقاله

نظام سلامت کانادا و سیستم درمانی این کشور، یکی از پیشرفته و بهترین سیستم‌های مراقبت بهداشتی در سراسر جهان است. خدمات بیمه بهداشت و درمان کانادا، از طریق برنامه‌های استانی و با بودجه عمومی در اختیار مردم قرار گرفته و تحت عنوان Medicare به شهروندان ارائه می‌شود. مهاجران این کشور پس از اخذ اقامت دائم کانادا یا تابعیت خود، می‌توانند درخواستی جهت دریافت کارت سلامت ارسال کرده و پس از گذشت چند ماه، تحت پوشش بیمه درمانی در کانادا قرار بگیرند. در ادامه، به شرح جامعی از شرایط بیمه و خدمات سلامت و بهداشت این کشور می‌پردازیم.

آشنایی با سیستم نظام بهداشت و درمان کانادا

همانطور که در قانون بهداشت 1984 مشخص شده است، هدف اولیه خدمات بیمه بهداشت و درمان کانادا، مراقبت، ارتقاء و بهبود سلامت جسمی و روحی ساکنان این کشور و تسهیل دسترسی به خدمات بهداشتی است. سیستم درمانی (Medicare) کانادا به طور تقریبی، 70 درصد از نیازهای بهداشتی مردم را پوشش می‌دهد؛ 30 درصد باقی‌‌مانده از خدمات درمانی لازم نیز توسط بخش‌‌های خصوصی ارائه می‌شوند. مهاجرانی که به عنوان شهروندی جدید شناخته می‌شوند، باید حدود 3 ماه در انتظار دریافت خدمات بیمه و بهداشت کانادا باشند. بیمه درمانی در کانادا انواع مختلفی دارد که ضوابط و مقررات هر کدام از آن‌ها در استان‌های مختلف این کشور، متفاوت است. شرایط خدمات بیمه بهداشت و درمان کانادا در برخی از استان‌های آن، به شرح زیر است:

شرایط بیمه درمانی کانادا در استان انتاریو (Ontario)

خدمات درمانی در ایالت مذکور، به عنوان (OHIP) شناخته شده و هزینه ویزیت پزشک، خرید دارو، درمان‌های سرپایی، خدمات اورژانس و بستری شدن در بیمارستان‌های کانادا را پوشش می‌دهند. در صورت اقامت در انتاریو، مهاجران باید پیش از دریافت خدمات بهداشتی، به مدت 3 ماه در این استان اقامت داشته و با یکی از شرکت‌های بیمه، قرارداد منعقد کنند.

پوشش بیمه درمانی در کبک (Quebec)

برنامه خدمات درمانی استان کبک که به عنوان RAMQ شناخته می‌شود، حدأکثر سه ماه پس از تاریخ ثبت‌نام مهاجران در لیست انتظار، به آن‌ها ارائه خواهد شد.

خدمات بهداشتی استان بریتیش کلمبیا (British Columbia)

مهاجران ساکن بریتیش کلمبیا نیز به طور معمول پس از گذشت 3 ماه از زمان ورود، کارت سلامت خود را دریافت کرده و از خدمات بیمه این استان (MSP) برخوردار می‌شوند. از امتیازات بریتیش کلمبیا این است که کارت سلامت این ایالت، به‌علاوه خدمات عمومی درمانی، هزینه‌های چشم‌پزشکی و جراحی دهان و دندان را نیز پوشش می‌دهد.

شرایط خدمات درمانی کانادا برای مهاجران خارجی

متقاضیانی که به تازگی در کانادا سکونت گزیده‌اند، باید با دریافت فرم ثبت تقاضا از اداره بیمه استانی، مطب پزشکان یا داروخانه‌ها، نسبت به اخذ بیمه درمانی این کشور اقدام کنند. لازم به ذکر است که هر یک از اعضاء خانواده مهاجران، باید کارت سلامت جداگانه داشته باشند. داوطلبان معمولاً 3 ماه پس از ورود به کانادا، از بیمه درمانی این کشور برخوردار شده و کارت سلامت خود را نیز دریافت می‌کنند؛ این یعنی تا زمانی که تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار نگیرند، باید هزینه‌های درمانی خود را به صورت آزاد پرداخت کنند.

اصول مهم و اساسی در سیستم درمانی کانادا

برنامه‌های بیمه سلامت مناطق مختلف کانادا، مطابق با استانداردهای قانونی این کشور تعریف می‌شوند؛ برای مثال طبق نظام خدمات درمانی کانادا، کلیه پرداخت‌های مربوط به بیمه در قالب استانداردهای Canada Health Transfer انجام خواهد شد. اصول اساسی سیستم درمانی این کشور، عبارتند از:

 • مدیریت عمومی (Public administration) : طبق اصل مدیریت عمومی، مقامات دولتی بدون هیچگونه هدف سودجویانه‌ای، ملزم به ارائه بیمه و خدمات درمانی خود به ساکنان کانادا خواهند بود.
 • جامعیت (Public administration) : بر اساس این اصل، خدمات درمانی و پزشکی باید بدون هیچ هزینه‌ای به شهروندان ارائه شود.
 • جهان شمولی (Universality) : خدمات بیمه بهداشت و درمان کانادا، باید همه ساکنان این کشور در هر منطقه‌ از آن را پوشش دهد.
 • قابلیت انتقال (Portability) : برنامه‌های استانی باید به ساکنان کانادایی اجازه دهند که در هر یک از استان‌های این کشور، از خدمات بیمه درمانی و کارت سلامت خود بهره‌مند شوند. مقیمان دائم کانادا در صورت انتقال به یک استان دیگر، می‌توانند در 3 ماه اول از بیمه مراقبت‌های بهداشتی استان قبلی استفاده کنند؛ این باعث می‌شود تا فرصت کافی برای دریافت کارت سلامت جدید خود داشته باشند.
 • دسترسی (Accessibility) : دسترسی به انواع خدمات درمانی کانادا، باید بر اساس نیاز ضروری افراد به آن‌ها ارائه شود و توانایی پرداخت بیماران در این امر، مؤثر نخواهد بود.
شاید این مقاله برایتان مفید باشد  درآمد و بازار کار طراحی سایت در کانادا

انواع بیمه‌های درمانی در کانادا

سیستم خدمات درمانی کانادا با ارائه راهکارهایی مناسب و توجه به شرایط خاص ساکنان خود، امنیت جسمی و روانی آن‌ها را تأمین کرده و جایگاه ویژه‌ای نیز در لیست بهترین سیستم‌های بهداشتی دنیا، به خود اختصاص داده است. انواع بیمه‌های درمانی این کشور با کاهش هزینه‌های سنگین استفاده از خدمات پزشکی، نقش مؤثری در بهبود کیفیت زندگی ساکنان آن ایفا می‌کنند. این بیمه‌ها و شرایط مربوط به هر یک از آن‌ها، به شرح زیر است:

بیمه درمانی خصوصی کانادا

همانطور که گفتیم، مهاجران قادر به استفاده از خدمات بیمه درمانی کانادا در 3 ماه اول اقامت خود نخواهند بود؛ در این صورت، شهروندان یا مقیمان دائم این کشور می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای به اداره بیمه، تحت پوشش بیمه درمانی خصوصی کانادا قرار بگیرند. لازم به ذکر است که این بیمه می‌تواند همانند بیمه تکمیلی در ایران، به عنوان یکی از مزایای شغلی متقاضیان نیز در نظر گرفته شود.

بیمه درمانی دولتی کانادا

بیمه دولتی سلامت و بهداشت این کشور، خدمات استاندارد درمانی خود را طبق قوانین وضع‌شده در این زمینه، به شهروندان ارائه می‌کند. به طور کلی این موارد شامل مراقبت‌های اولیه و امکانات بیمارستانی بوده و معمولاً خدمات پزشکی، دندان‌پزشکی و بینایی‌سنجی را در بر نمی‌‌گیرند.

بیمه مکمل کانادا

از آنجا که ممکن است هزینه برخی از آزمایش‌های پزشکی و داروها، تحت پوشش بیمه دولتی کانادا قرار نگیرند، بعضی از مهاجران نسبت به دریافت بیمه تکمیلی این کشور اقدام می‌کنند. این امر ملزوم به عقد قراردادی با یک شرکت بیمه است که موجب می‌شود تا شهروندان، مجبور به پرداخت آزاد خدمات درمانی خود نباشند.

بیمه درمانی برای دانشجویان مهاجر

به طور معمول، دانشجویان کانادایی می‌توانند بیمه درمانی خود را از طریق دانشگاه مربوطه دریافت کنند. شایان ذکر است که این امر نیز به استان محل اقامت دانشجو بستگی دارد؛ چرا که برخی از استان‌های این کشور، خدمات بیمه عمومی خود را به دانشجویان بین‌المللی ارائه نمی‌کنند.

بیمه درمانی مسافرتی کانادا

این بیمه با بیمه درمانی اصلی کانادا متفاوت است. چنانچه متقاضیان قصد داشته باشند تا کمتر از 1 سال در این کشور زندگی کنند، می‌‌توانند از خدمات بیمه درمانی مسافرتی کانادا بهره‌مند شوند. برخی موارد استفاده از این بیمه، عبارتند از:

 • تحصیل در دبیرستان‌های این کشور، تنها به مدت چند ماه؛
 • شرکت در برنامه‌های تابستانی یا کمپ‌های دانش‌آموزی؛
 • گذراندن یک برنامه کارآموزی در کانادا به عنوان بخشی از تحصیلات دانشگاه؛
 • شرکت در برنامه‌های آموزش زبان، به مدت 12 تا 20 هفته.

هزینه‌های بیمه درمانی در استان‌های کانادا

به طور متوسط، حق بیمه مراقبت‌های بهداشتی برای یک خانواده در کانادا، حدود 157 دلار در ماه است؛ همچنین متوسط هزینه سالانه بیمه درمانی خصوصی این کشور نیز برای هر نفر، 756 دلار محاسبه می‌شود. سیاست‌های ارائه خدمات بهداشت و درمان کانادا، در هر استان و با توجه به شرایط افراد، متفاوت است. در جدول زیر، برخی از هزینه‌های تقریبی بیمه درمانی استان‌های این کشور را گردآوری کرده‌ایم.

هزینه ماهیانه بیمه درمانی (دلار کانادا)

 

خدمات درمانی ارائه شده در کانادا

کشور کانادا، طیف گسترده‌ای از مراقبت‌های بهداشتی و درمانی را به شهروندان ارائه می‌کند. اگرچه خدمات بیمه درمانی این کشور، تنها شامل مسائل ضروری و بیمارستانی نخواهد بود و وظیفه تشخیص ضرورت‌های پزشکی به عهده هر یک از دولت‌های استانی این کشور است. به طور معمول، تمامی خدمات درمانی دولتی و خصوصی در مناطق مختلف کانادا، موارد زیر را پوشش می‌دهند:

 • خدمات اورژانس؛
 • خدمات زایمان (شامل مراقبت‌های دوران بارداری و پس از وضع حمل)؛
 • روانشناسی، روانپزشکی و مشاوره؛
 • متخصص تغذیه؛
 • معالجه عمومی؛
 • فیزیوتراپی؛
 • دندان‌پزشکی و بهداشت دهان و دندان؛
 • شنوایی‌سنجی؛
 • پروتزهای اندام؛
 • و…

 

چگونه از خدمات درمانی کانادا استفاده کنیم؟

متقاضیان برای استفاده از خدمات بیمه بهداشت و درمان در کانادا، باید نسبت به دریافت کارت سلامت (Health Card) خود در این کشور، اقدام کنند. شهروندان یا مقیمان دائم کانادا، جهت اخذ این کارت‌ها که برای استفاده رایگان افراد از تسهیلات و امکانات پزشکی ارائه می‌شوند، باید درخواست مربوطه را از طریق وزارت بهداشت محل اقامت ثبت کنند. داوطلبان با ارائه کارت اقامت دائم و مدارکی همچون سوابق کاری در کانادا، ملزم به اثبات وضعیت سکونت خود در این کشور خواهند بود. به طور معمول، فرآیند ارزیابی درخواست و ارسال کارت سلامت، 3 ماه به طول می‌انجامد.

مقالات پربازدید اخیر
اسکیل ترید کانادا
اسکیل ترید کانادا
15 اسفند 1400

این برنامه راهی است برای مهاجرت نیروی فنی و بامهارت به کانادا. این برنامه زیر مجموعه برنامه فدرال می باشد. اسکیل ترید کانادا Skilled Trades یکی از برنامه های مهاجرتی اکسپرس اینتری است...

این ورک پرمیت ها نیاز به LMIA در کانادا ندارند
این ورک پرمیت ها نیاز به LMIA در کانادا ندارند
28 فروردین 1401

در اینجا ورک پرمیت های معاف از ارزیابی تاثیر بازار کار LMIA برای استخدام نیروی کار خارجی در کانادا را بیان می کنیم.طبق مشاغل مورد نیاز کانادا، کارفرمایان کانادایی می توانند نیروی کار...

۱۰ شهر برتر کانادا برای اشتغال در حوزه فناوری
10 شهر برتر کانادا برای اشتغال در حوزه فناوری
5 اسفند 1400

بنا بر گزارشی از بخش تحقیقات بزرگترین مشاور املاک تجاری در دنیا، تورنتو، اتاوا، ونکوور، واترلو و مونترال، بهترین مناطق کانادا برای یافتن شغل در حوزه فناوری به حساب می‌آیند. به گزارش CBRE...

چگونه می توان در کانادا به عنوان یک تازه وارد کار پیدا کرد؟
چگونه می توان در کانادا به عنوان یک تازه وارد کار پیدا کرد؟
28 اسفند 1400

اگر تازه وارد کانادا شده‌اید، گام بعدی شما باید پیدا کردن شغل مناسب براساس تجربه و اشتیاق‌تان باشد. برای تازه واردان به دست آوردن شغل ممکن است کمی دشوار باشد. همه گیری ویروس...

معرفی شهر وینیپگ کانادا
معرفی شهر وینیپگ کانادا
11 فروردین 1401

وینیپگ پایتخت استان مانیتوبا و بزرگترین شهر این استان در کانادا است. در طول دهه گذشته، برنامه نامزدهای استانی منیتوبا تعداد زیادی را برای مهاجرت به کانادا آورد، به طوری که هم اکنون...

راه‌های مهاجرت به کانادا
31 اردیبهشت 1401

راه‌های مهاجرت به کانادا نسبت به شرایط شما متفاوت است، این در حالی است که چیزی در حدود صد‌ها راه مهاجرت به کانادا وجود دارد که بهترین این راه‌ها منجر به اقامت دائم...

معرفی شهر کبک، کانادا
معرفی شهر کبک، کانادا
22 فروردین 1401

کبک (به فرانسوی: Québec) یکی از استان‌های کانادا است. مرکز آن شهر کبک و بزرگ‌ترین شهر آن مونترال است. کبک تنها استان کانادا با جمعیت غالباً فرانسوی زبان و تنها استان این کشور...

تلفن: 02128427336

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره مهاجرت به کانادا

دوست عزیزم ، ما نه وکیل مهاجرت هستیم و نه موسسه مهاجرتی، ولی ما یک تیم قوی در زمینه کسب و کار و برنامه نویس هستیم که میتونیم توی مهاجرت به کانادا بهت کمک کنیم. پس اگر با وکلا و موسسات صحبت کردی فکر کنیم حالا وقتشه به با هم صحبت کنیم :)

جدیدترین مقالات مهاجرت به کانادا

ما همیشه سعی می کنیم به روز باشیم و جدیدترین اطلاعات و روش های مهاجرت به کانادا رو پیگری کنیم و با شما درمیون بذاریم.

هزینه زندگی در استان انتاریو کانادا

هزینه زندگی در انتاریو ، با بررسی 3 شهر این استان و هزینه زندگی در…

سایت های کاربردی و رسمی مهاجرت به کانادا + معرفی 8 سایت کاربردی

سایت های رسمی مهاجرت به کانادا و زبان اصلی و کاربردی مهاجرت به کانادا یا…

انگشت نگاری و بیومتریک در استارتاپ کانادا

انگشت نگاری یا روند بیومتریک در کانادا برای مهاجرین به این کشور یکی از کارهای…