مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ ویزا
اشتباهات رایج در مورد اکسپرس اینتری

فهرست محتوای مقاله

در این مقاله قصد داریم به ۱۰ مورد از باورها و اشتباهات رایج در مورد اکسپرس اینتری بپردازیم. اما قبل از آن کمی در مورد این روش مهاجرت به کانادا صحبت می کنیم.

سیستم اکسپرس انتری چیست؟

سیستم اکسپرس انتری یکی از محبوب‌ترین راه‌های مهاجرت به کانادا است که هدف آن جذب مهاجران واجد شرایط به این کشور است تا بر اساس مهارت‌ها و توانایی‌هایشان در حوزه های مختلف کاری در کانادا مشغول شده و به رشد اقتصادی این کشور کمک کنند.

اکسپرس انتری یک سیستم مهاجرتی بر اساس امتیازبندی است که با در نظر گرفتن عوامل زیر به هر متقاضی، امتیازی را اختصاص می‌دهد:

  • سن
  • سطح تحصیلات
  • میزان توانایی در زبان انگلیسی، فرانسه یا هر دو
  • تجربه کاری متقاضی در کشور خود و یا سایر کشورها
  • تجربه کاری کانادایی

با وجود اینکه روش اکسپرس اینتری روش پیچیده‌ای نیست، اما سر امتیازبندی که می‌شود خیلی‌ها دچار اشتباه می‌شوند.

۱. اکسپرس اینتری برای همه مناسب است!

خب اگر یک روش برای همه مناسب باشد، چرا کانادا چندین روش مختلف برای مهاجرت به کانادا دارد؟!

خوشبختانه یا متاسفانه روش مهاجرت به کانادا از طریق Express entry برای کسانی مناسب است که شرایط لازم برای حداقل یکی از این 3 برنامه را داشته باشند:

  • برنامه اسکیل ورکر
  • برنامه اسکیل ترید
  • برنامه تجربه کار در کانادا

پس اگر آیلتس 8 و دکترا هم داشته باشید، اما بقیه شرایط را نداشته باشید نمی‌توانید از این روش استفاده کنید.

۲. با ساختن پروفایل اکسپرس اینتری می‌توانید به کانادا مهاجرت کنید

ماجرا به همین سادگی‌ها هم نیست. ساختن یک پروفایل Express Entry در سایت مربوط به مهاجرت اولین مرحله شروع ارسال درخواست برای ویزای کاناداست. درست مثل این می‌ماند که تصور کنید اگر در سایت یک شرکت برای قرعه کشی ثبت نام کرده‌اید پس حتماً برنده شده‌اید.

همه می‌توانند پروفایل اکسپرس اینتری داشته باشند، اما تا شرایط فرد متقاضی بررسی نشود اسم آن شخص به مرحله بعدی نمی‌رود. از طرفی، پروفایل اکسپرس اینتری فقط 12 ماه اعتبار دارد.

در نتیجه اگر یک سال است که از ساخت پروفایلتان گذشته اما اسمتان به اصطلاح درنیامده، باید پروفایل خود را تمدید کنید. به این موضوع هم توجه داشته باشید که اگر امتیاز سیستم جامع رتبه بندی (CRS) شما خیلی پایین باشد، احتمالاً هرگز دعوتنامه ای دریافت نمی‌کنید.

مگر اینکه در این مدت نمره CRS خود را بیشتر کرده باشید. سیستم Express Entry یک سیستم قرعه کشی نیست و افراد متقاضی به طور تصادفی انتخاب نمی‌شوند. ملاک اصلی انتخاب هر فرد نمره CRS است.

۳. برای ایجاد پروفایل اکسپرس اینتری حتماً باید نامزدی استانی داشته باشید

برای ساخت پروفایل اکسپرس اینتری نیازی به نامزدی استانی نیست. اما درصورتی که نامزدی استانی هم داشته باشید 600 امتیاز به نمره CRS شما اضافه می‌شود.

این گزینه را بیشتر کسانی استفاده می‌کنند امتیاز CRS پایین است. اما کسانی که نمره CRS آن‌ها به اندازه کافی بالاست نیازی اضافه کردن امتیاز مربوط به نامزدی استانی ندارند.

رسیدگی به درخواست‌های برنامه نامزدی استانی هزینه دارد و رسیدگی به این درخواست‌ها بیشتر از اکسپرس اینتری طول می‌کشد. توجه به این نکته هم مهم است که اگر برای نامزدی استانی درخواست داده باشید یعنی اعلام کرده‌اید که به کار و زندگی در استانی که برای آن درخواست داده‌اید علاقه مندید.

در نتیجه اولویت پذیرش شما برای همان استان است، مگر اینکه معیارها و شرایط شما برای اکسپرس اینتری ایده آل باشد و آن استان فعلاً به تخصص شما نیاز نداشته باشد.

۴. همه می‌توانند برای نامزدی استانی درخواست دهند تا امتیاز CRS آن‌ها بیشتر شود

به جز کبک، مابقی استان‌ها و قلمروهای کانادا، برنامه نامزدی استانی (PNP) دارند. با این حال، کاملاً مشخص است که برای درخواست دادن باید شرایطتش را داشته باشید و این تصور که همه می‌توانند از برنامه PNP برای مهاجرت به کانادا استفاده کنند، تصور کاملاً اشتباهی است.

در اکثر برنامه‌های نامزدی استانی یا PNP فرد متقاضی حتماً باید پیشنهاد کار در آن استان یا قلمرو را داشته باشد. استان‌هایی که برای بعضی از برنامه‌های PNP نیازی به پیشنهاد شغلی ندارند، شرایط دیگری مثل کد طبقه بندی مشاغل ملی (NOC) متقاضی، امتیاز سیستم جامع رتبه بندی و هر نوع ارتباط فرد متقضای را با استان یا قلمرو مورد نظر بررسی می‌کنند.

۵. امتیاز زبان فرانسه با زبان انگلیسی فرق دارد!

همه کسانی که می‌خواهند از طریق اکسپرس اینتری به کانادا مهاجرت کنند باید نمره مورد نظر در یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی یا زبان فرانسه داشته باشند. فرقی نمی‌کند که مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی داشته باشید یا اهل کشوری باشید که زبان اصلی آن فرانسوی یا انگلیسی است.

امتیاز مربوط به زبان کاملاً مشخص است و بر اساس آن به نمره CRS شما اضافه می‌شود. تعداد زیادی از متقاضیان اکسپرس اینتری تصور می‌کنند که با حداقل نمره زبان آزمون زبان بیشترین امتیاز از معیار زبان به CRS آن‌ها اضافه می‌شود. هر چقدر نمره آزمون زبان شما بیشتر باشد، امتیاز بیشتری می‌گیرید.

۶. برای ایجاد پروفایل اکسپرس اینتری حتماً باید جاب آفر داشته باشید

همه متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق Express Entry برای واجد شرایط بودن به جاب آفر نیاز ندارند. نیاز به جاب آفر به شرایط و نوع برنامه مهاجرتی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد.

شاید این مقاله برایتان مفید باشد  سرمایه گذاران آنجل 2022 (Angel Investor)

برای برنامه اسکیل ورکر، بعضی از داوطلبان و نه همه آنها برای اینکه امتیازشان به حداقل امتیاز FSW برسد به جاب آفر معتبر نیاز دارند. برای برنامه اسکیل ترید، داشتن جاب آفر الزامی فقط برای رسیدن به حداقل امتیاز مورد نیاز لازم است. اما در صورتی که گواهی صلاحیت برای انجام کار مورد نظر را داشته باشید نیازی به جاب آفر نیست. گواهی صلاحیت را باید یک مقام استانی یا منطقه‌ای در کانادا صادر کرده باشد.

لازم به توضیح است که اگر جاب آفر معتبر داشته باشید، بسته به سطح مهارتی که دارید 50 تا 200 امتیاز به نمره CRS شما اضافه می‌شود. به طور خلاصه، برای ایجاد پروفایل اکسپرس اینتری همیشه جاب آفر لازم نیست، اما به شانس دعوت شدن شما برای درخواست اقامت دائم کمک می‌کند.

۷. اکسپرس اینتری یک سیستم قرعه کشی است

اکسپرس اینتری یک سیستم قرعه کشی نیست! هیچ تصادف و شانسی برای انتخاب شدن وجود ندارد. سیستم Express Entry یک سیستم امتیازدهی بر اساس شایستگی است.

حداقل و حداکثر امتیاز برای این سیستم تعریف شده و به صورت دوره‌ای از بین کسانی که درخواست مهاجرت به کانادا از این راه را داشته باشند، افراد شایسته‌تر انتخاب می‌شوند. برای تعیین شایستگی هم نمره CRS تعریف شده که شامل چندین معیار است، از سن متقاضی گرفته تا مدرک دانشگاهی و غیره هر کدام امتیاز مشخصی دارد. پس هر متقاضی که CRS بالاتری داشته باشد، شانس بیشتری برای انتخاب شدن دارد.

فردی هم که امتیاز کافی را داشته باشد و انتخاب شود، 60 روز فرصت دارد تا برای مهاجرت به کانادا اقدام کند. اگر در این مدت اقدام نکرد پروفایلش در پول (pool) باقی می‌ماند و شانس دوباره انتخاب شدن دارد. اگر هم بخواهد می‌تواند از برنامه‌های استانی استفاده کند. برای مثال شخصی که در آخرین دوره اکسپرس اینتری پذیرفته نشده، ممکن است با توجه به تخصصی که دارد امتیاز لازم برای بریتیش کلمبیا را داشته باشد.

۸. خانواده از پروفایل اکسپرس اینتری حذف می‌شوند

زمانی که پروفایل اکسپرس اینتری خود را در سایت مهاجرت کانادا پر می‌کنید باید در صورتی که همسر یا شریک زندگی دارید اسم آن شخص را هم وارد کنید و مشخص کنید که همسر یا شریک زندگی‌تان می‌خواهد با شما به کانادا بیاید یا نه. بعد از اینکه نامه پذیرش شما برای درخواست ویزا آمد، می‌توانید اسم همسر، شریک زندگی و سایر افراد وابسته (فرزند، فرزند خوانده و…) را هم به درخواستتان اضافه کنید.

در صورتی که افراد همراه شما از نظر دولت کانادا مشکلی نداشته باشند هم می‌توانند اقامت دائم کانادا داشته باشند.

۹. فقط یک همسر می‌تواند پروفایل اکسپرس اینتری داشته باشد

معمولاً زمانی که یک زوج می‌خواهند از راه اکسپرس اینتری به کانادا مهاجرت کنند، هر کدام از آنها که CRS بالاتری دارد به عنوان متقاضی اصلی ثبت نام می‌کند. با این حال اگر هر دو زوج جداگانه یک پروفایل اکسپرس اینتری بسازند، شاید زوجی که CRS پایین‌تری دارد شرایط کافی برای برنامهٔ نامزدی استانی (PNP) را داشته باشد. در نتیجه شانس هر دو نفر برای بدست آوردن نامزدی استانی دو برابر می‌شود.

۱۰. اکسپرس اینتری شما را مجبور به زندگی در استان‌های مشخصی می‌کند

سیستم اکسپرس اینتری برای جذب نیروی کار ماهر و متخصصی طراحی شد که تمایل دارند همراه با خانواده به کانادا مهاجرت کنند. زمانی که متقاضیان در سیستم اکسپرس اینتری ثبت نام می‌کنند، این احتمال هم وجود دارد که واجد شرایط برای برنامه‌های نامزدی استانی (PNP) هم باشند. اگر از طریق اکسپرس اینتری برای درخواست ویزای کانادا دعوت شدید، به استثنای کبک در هر نقطه از کانادا که دوست داشته باشید می‌توانید زندگی کنید.

کسانی که می‌خواهند به کبک مهاجرت کنند نباید از سیستم اکسپرس اینتری استفاده کنند. اگر داوطلب دعوتنامه ای برای درخواست به عنوان نامزد استانی دریافت کند، باید قصد زندگی و کار در استان را داشته باشد که نامزدی استان را برای او صادر کرده است. با این حال، زمانی که به شخص اجازه اقامت دائم در کانادا داده می‌شود، حق زندگی و کار در هر نقطه از کشور را دارد.

حرف آخر

در حال حاضر روش‌های مخنتلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد و سریع‌ترین روش اکسپرس اینتری است.

درست مثل سایر روش‌ها، در مورد اکسپرس اینتری هم تصورات اشتباه و غلطی وجود دارد که در بالا به 10 مورد از آنها اشاره شد. همیشه بهترین کار قبل از انتخاب روش مطالعه و بررسی اطلاعات درست در مورد آن روش است. شاید راهی هست که مناسب شماست اما خبری از آن ندارید و یا به دلیل اطلاعات غلط برداشت اشتباهی از آن روش دارید و در نتیجه فرصت و شانس خود را برای مهاجرت به کانادا از دست می‌دهید.

مقالات پربازدید اخیر
پاسپورت کانادا
پاسپورت کانادا
28 بهمن 1400

پاسپورت کانادا یکی از معتبرترین پاسپورت های دنیاست. کانادا با دارا بودن وسعتی در حدود 10 میلیون کیلومتر مربع، یکی از کشورهای توسعه یافته است که از نظر سطح کیفیت زندگی مردم و...

معرفی بهترین مدارس کانادا برای تحصیل در این کشور
معرفی بهترین مدارس کانادا برای تحصیل در این کشور
7 اردیبهشت 1401

تحصیل در بهترین مدارس کانادا یکی از دلایل اصلی مهاجرت به این کشور است. در واقع اکثر نوجوانان و یا خانواده‌هایی که قصد مهاجرت دارند، شرایط تحصیلی را به عنوان یکی از معیار‌های...

استارتاپ و کارآفرینی آمریکا آلمان کانادا ژاپن انگلستان
معرفی بهترین کشورها برای استارتاپ و کارآفرینی
5 تیر 1401

استارتاپ یکی از محبوب‌ترین روش های مهاجرت در سراسر دنیاست. کشورهای پیشرفته دنیا اهمیت زیادی برای برنامه استارتاپ دارند و از مهاجرین با ایده نو استقبال می‌کنند. استارتاپ ( استارت آپ ) چیست...

معرفی شهر وینیپگ کانادا
معرفی شهر وینیپگ کانادا
8 اردیبهشت 1401

معرفی شهر وینیپگ کانادا وینیپگ پایتخت استان مانیتوبا و بزرگترین شهر این استان در کانادا است. در طول دهه گذشته، برنامه نامزدهای استانی منیتوبا تعداد زیادی را برای مهاجرت به کانادا آورد، به...

معرفی ۱۰ سایت برتر کاریابی در کانادا
معرفی ۱۰ سایت برتر کاریابی در کانادا
6 اسفند 1400

اکنون زمان بسیار خوبی برای جستجوی شغل جدید است. با ادامه کمبود نیروی کار در کانادا، امکان پیدا کردن کار بیشتر است. دستمزدها در حال افزایش هستند، مزایا بیشتر می شوند و گزینه...

روش های مهاجرت به کانادا
روش های مهاجرت به کانادا
9 بهمن 1400

شایستگی و سرمایه دو اصل برای قرارگیری در گروه های مختلف روش های مهاجرت به کانادا است و پذیرش مهاجر نیز از این دو اصل پیروی می کند. از اصلی ترین روش های...

ویزای کارآفرینی کانادا
21 خرداد 1401

ویزای کارآفرینی کانادا یکی از راه‌های گرفتن اقامت دائم در کاناداست. بسیاری از مناطق کانادا با سرمایه اندک قابلیت یک بیزنس کوچک را دارند و به موجب آن شما می‌توانید ویزای کارآفرینی بگیرید...

تلفن: 02128427336

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره مهاجرت به کانادا

دوست عزیزم ، ما نه وکیل مهاجرت هستیم و نه موسسه مهاجرتی، ولی ما یک تیم قوی در زمینه کسب و کار و برنامه نویس هستیم که میتونیم توی مهاجرت به کانادا بهت کمک کنیم. پس اگر با وکلا و موسسات صحبت کردی فکر کنیم حالا وقتشه به با هم صحبت کنیم :)

جدیدترین مقالات مهاجرت به کانادا

ما همیشه سعی می کنیم به روز باشیم و جدیدترین اطلاعات و روش های مهاجرت به کانادا رو پیگری کنیم و با شما درمیون بذاریم.

هزینه زندگی در استان انتاریو کانادا

هزینه زندگی در انتاریو ، با بررسی 3 شهر این استان و هزینه زندگی در…

سایت های کاربردی و رسمی مهاجرت به کانادا + معرفی 8 سایت کاربردی

سایت های رسمی مهاجرت به کانادا و زبان اصلی و کاربردی مهاجرت به کانادا یا…

انگشت نگاری و بیومتریک در استارتاپ کانادا

انگشت نگاری یا روند بیومتریک در کانادا برای مهاجرین به این کشور یکی از کارهای…