مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ ویزا
بازار کار در شهرهای کوچک کانادا

فهرست محتوای مقاله

در طول ۲۰ سال گذشته کشور کانادا همواره در تلاش بوده تا با ایجاد بازار کار مناسب، مهاجران جدید را جهت مهاجرت به شهرهای کوچکتر تشویق نماید. به همین منظور برای دستیابی به این هدف برنامه مهاجرت استانی (PNP) را راه اندازی کرد.

بر اساس برنامه مهاجرت استانی PNP، تمامی قلمروها و استان های کانادا لازم است تا ضمن تهیه معیارهای اقتصادی خود، با توجه به نیازهای بازار کار، پس از صلاحیت، مهاجران را برای دریافت اقامت کانادا معرفی نمایند.

PNP در کاهش سهم مهاجرت به سه استان بزرگ کانادا (انتاریو ، کبک و بریتیش کلمبیا) از ۸۵% با شروع برنامه در سال ۱۹۹۹ به حدود ۷۰ درصد امروز مؤثر بوده است.

در واقع راه اندازی برنامه مهاجرت استانی از سال ۱۹۹۹، نقش موثری در کاهش میزان مهاجرت به استان های بزرگ کانادا همچون کبک، بریتیش کلمبیا و انتاریو داشته به گونه ای که توانسته میزان مهاجرت از ۸۵% را به ۷۰% کاهش دهد.

برنامه های در حال اجرا برای ترویج مهاجرت به شهرهای کوچکتر کانادا

امروزه، دولت فدرال کانادا، استان ها و قلمروهای آن در نظر دارند که می توان با اجرای برنامه های جدید، مهاجران را جهت مهاجرت به شهرهای کوچکتر کانادا تشویق کنند.

در واقع این موضوع نشان می دهد که در سال های اخیر دولت فدرال کانادا برنامه های بسیاری را از جمله پایلوت مهاجرت به آتلانتیک (AIP)، پایلوت مهاجرت به مناطق روستایی و شمالی (RNIP) راه اندازی کرده است و حتی قصد دارد برنامه های جدید دیگری همچون برنامه نامزد شهرداری (MNP) را نیز اجرا نماید.

مهاجرت ۶۴% از متقاضیان مهاجر به شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور در سال ۲۰۱۸

در سال ۲۰۱۸، ۶۴ درصد از مهاجران جدید به کانادا در بزرگترین شهرهای این کشور (تورنتو، مونترال، ونکوور و کلگری) مستقر شدند. این امر معقول است زیرا مهاجران به دنبال چهار چیز هستند و این شهرها در همه این دسته بندی ها دارای امتیاز بالایی هستند: فرصت های شغلی، جوامع مهاجران موجود، پشتیبانی از اسکان و زیرساخت های مناسب مانند حمل و نقل عمومی.

در سال ۲۰۱۸، حدودا ۶۴% از مهاجران جدید به جهت وجود ۴ موقعیت مناسب (فرصت های شغلی، جوامع مهاجرنشین، پشتیبانی از اسکان و زیرساخت های مناسب همانند حمل و نقل عمومی) در بزرگترین شهرهای کانادا، در تورنتو، ونکوور، کلگری و مونترال مستقر شدند. به همین جهت لازم است تا کانادا جهت تشویق متقاضیان مهاجرت به شهرهای کوچک کانادا، برنامه ها و شرایط مناسبی را برای زندگی در خارج از شهرهای بزرگ فراهم نماید.

فرصت های شغلی در شهرهای کوچک کانادا

در حال حاضر پیدا کردن شغل، اولویت اصلی در شرایط مهاجرت به کانادا برای متقاضیان است.

به همین جهت بیشتر مهاجران جدید جذب چشم اندازهای اقتصادی شهرهای بزرگ کانادا می شوند. این درحالی است که باید بدانند که شهرهای کوچک کانادا نیز می توانند فرصت های عالی را ارائه دهند.

در واقع، بدلیل نیاز بیشتر شهرهای کوچکتر به نیروی کار، متقاضیان مهاجرت از طریق ویزای کار کانادا می توانند فرصت های شغلی مناسب تری را دریافت نمایند. البته باید توجه شود که در حال حاضر با وجود پیری جمعیت و پایین بودن نرخ تولد، نرخ بیکاری در کشور کانادا ۵.۷ % است، که به لحاظ تاریخی کم می باشد.

نرخ بیکاری در ۴ شهر بزرگ کانادا به شرح زیر است:

 • ونکوور: ۴.۸%
 • تورنتو: ۵.۶%
 • مونترال: ۶%
 • کلگری: ۷.۱%

که از این بین تنها نرخ بیکاری دو شهر تورنتو و ونکوور از میانگین نرخ بیکاری ملی بهتر است. با این حال، همانطور که در ادامه خواهید دید، اسکان در این شهرها با هزینه قابل توجهی همراه است. از آنجایی که نرخ بیکاری در شهرهای کوچکتر کانادا از میانگین نرخ بیکاری ملی پایین تر است مهاجران جدید در هنگام تصمیم گیری انتخاب شهر برای ساختن زندگی به این شهرها توجه می کنند.

شاید این مقاله برایتان مفید باشد  آیا برنامه Tech Pilot بریتیش کلمبیا بهترین روش مهاجرت به کاناداست؟

نرخ بیکاری در کانادا

نرخ بیکاری در شهرهای کوچک کانادا به شرح زیر است:

 • ویکتوریا، بریتیش کلمبیا (Victoria, British Columbia): 3.4%
 • شهر کبک، کبک (Quebec City, Quebec): 3.5%
 • برانتفورد، انتاریو (Brantford, Ontario): 3.8%
 • کلون، بریتیش کلمبیا (Kelowna, British Columbia): 4.2%
 • اوتاوا-گاتینو، انتاریو / کبک (Ottawa-Gatineau, Ontario/Quebec): 4.4%
 • شربروک، کبک (Sherbrooke, Quebec): 4.7%
 • کاترینز-نیاگارا، انتاریو (Catherines-Niagara, Ontario): 4.8%
 • ابوتسفورد، کلمبیا بریتانیا (Abbotsford-Mission, British Columbia): 4.9 درصد
 • Thunder Bay، انتاریو (Thunder Bay, Ontario): 5٪
 • مونکتون، نیوبرانزویک (Moncton, New Brunswick): 5.1%
 • باری، انتاریو (Barrie, Ontario): 5.2%
 • ترویز ریوریس، کبک (Trois-Rivieres, Quebec): 5.2%
 • Kitchener-Cambridge-Waterloo، انتاریو (Kitchener-Cambridge-Waterloo, Ontario): 5.2%
 • وینیپگ، مانیتوبا (Winnipeg, Manitoba) : 5.3%
 • همیلتون، انتاریو (Hamilton, Ontario): 5.4%
 • بزرگ سودوری، انتاریو (Greater Sudbury, Ontario): 5.4%
 • گلف، انتاریو (Guelph, Ontario): 5.6%
 • لندن، انتاریو (London, Ontario): 5.6%
 • ساسکاتون، ساسکاچوان (Saskatoon, Saskatchewan): 5.7%

 

همچنین از دیگر مزایای مهاجرت در شهرهای کوچک کانادا می توان به بازار کار رقابتی اشاره کرد به همین جهت مهاجران تازه وارد می توانند در این شهر ها سریعتر از شهرهای بزرگ کانادا، مشغول به کار شوند.

قیمت مسکن در کانادا

با وجود اینکه شهرهای بزرگ کانادا همچون تورنتو و ونکوور، برای مهاجران تازه وارد جذابیت خاصی دارند اما از هزینه بالایی برای زندگی برخوردارند. قیمت مسکن در کانادا، جز بیشترین هزینه های زندگی برای شهروندان و مهاجران محسوب می شود و این میزان در طی سال های اخیر در دو شهر تورنتو و ونکوور به صورت چشمگیری افزایش یافته است

به گونه ای که در حال حاضر متوسط هزینه اجاره یک آپارتمان دو خوابه در تورنتو ۱۶۰۰ دلار و در ونکوور حدود ۱۸۰۰ دلار کانادا است. با این اوصاف، متقاضیان حتی در صورت داشتن شغلی پردرآمد، بازهم باید بخش زیادی از آن را صرف هزینه مسکن کنند.

مقایسه قیمت مسکن در شهرهای بزرگ و کوچک کانادا

به عنوان مثال متوسط اجاره آپارتمان دو خوابه در مکتون در حدود ۹۰۰ دلار، در ترویز ریوریس ۶۰۰ دلار، در اوتوا-گاتینهو ۱۳۰۰ دلار، در وینیپگ ۱۲۰۰ دلار و در ساسکاتون مبلغی بالغ بر ۱۱۰۰ دلار کانادا است. با این حال حتی اگر در این شهرها حقوق کمتری دریافت نمایید، بازهم قادر به پرداخت هزینه مسکن در مقایسه با شهرهای بزرگ کانادا (تورنتو و ونکوور) هستید.

کیفیت زندگی در کانادا

داشتن زندگی با کیفیت بهتر از دیگر مزیت های زندگی در شهرهای کوچک کانادا، است که به جهت ترافیک کمتر به مهاجران تازه وارد کمک می کند تا به طیف وسیعی از فعالیت های مختلف دسترسی داشته باشند. همچنین بسیاری از شهرهای کوچک در کانادا ضمن ارائه فعالیت های فرهنگی و تفریحی مشابه با شهرهای بزرگ، فعالیت هایی همچون اسکی، پیاده روی و دسترسی به سواحل را نیز در فضای باز ارائه می دهند.

برنامه های مهاجرتی

و در آخر با وجود جذابیت شهرهای بزرگ کانادا چون تورنتو، مونترال، کلگری و ونکوور، مهاجران جدید بهتر است توجه بیشتری به شهرهای کوچکتر کانادا داشته باشند، چرا که آنها می توانند در چنین شهرهایی به بسیاری از مشاغل مورد نیاز کانادا و برنامه های مهاجرتی دسترسی داشته باشند.

به همین منظور امروزه کشور کانادا با ارائه بیش از ۸۰ برنامه مهاجرتی طبقه اقتصادی در تلاش است تا بسیاری از مهاجران را برای زندگی در شهرهای کوچکتر کانادا ترغیب نماید.

مقالات پربازدید اخیر
استارتاپ عمرانی کانادا
28 خرداد 1401

مهاجرت از طریق استارتاپ عمرانی برای مهندسین عمران و معماری یک روش ویژه برای مهاجرت به کانادا است. برای مهاجرت از طریق استارت آپ شما و 4 نفر دیگر می‌توانید در صورت داشتن...

اقتصاد کانادا
اقتصاد کانادا
25 اسفند 1400

اقتصاد کانادا یکی از توسعه یافته‌ترین و قدرتمندترین اقتصادهای جهان است. بر اساس آخرین اطلاعات بدست آمده از بانک جهانی (World Bank) در سال 2020، تولید ناخالص داخلی سالانه (GDP) این کشور 1.64...

هزینه زندگی در کانادا
هزینه زندگی در کانادا
19 فروردین 1401

اگر توانستید به موفقیت از مراحل اخذ ویزا و اقامت در کانادا بگذرید، در صورتی که قصد ادامه زندگی در این کشور را دارید، بهتر است با هزینه زندگی در کانادا و شرایط...

شرکت های فعال در حوزه فناوری در کانادا
شرکت های فعال در حوزه فناوری در کانادا
5 بهمن 1400

حتی در میان همه گیری کرونا، در ماه های اخیر تعداد زیادی از بزرگترین شرکت های فعال در حوزه فناوری، رسانه های اجتماعی و تجارت الکترونیکی حضور خود را در تورنتو با دفاتر...

اقامت دائم کانادا و کارت PR
12 خرداد 1401

اقامت دائم کانادا و گرفتن کارت PR نیاز به مشاور حقوقی دارد و از دغدغه های اصلی و ابتدایی برای مهاجرین به کانادا است. در این مقاله سعی داریم با هم ببینیم اقامت...

جاب آفر چیست ؟
جاب آفر چیست ؟
18 اسفند 1400

در این مطلب قصد داریم تا شما را با جزئیات جدید مهاجرت کاری در خارج از کشور آشنا کرده، به بررسی اینکه جاب آفر چیست بپردازیم، اینکه چگونه جاب آفر بگیریم و در...

برنامه لاتاری ۳۰،۰۰۰ نفری جهت اسپانسر شیپ والدین
برنامه لاتاری ۳۰،۰۰۰ نفری جهت اسپانسر شیپ والدین
30 بهمن 1400

اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا یک برنامه لاتاری ۳۰،۰۰۰ نفری جهت اسپانسر شیپ والدین ، پدر بزرگ و یا مادربزرگ برگزار میکند. برنامه PGP در قالب یک لاتاری در هفته منتهی به...

تلفن: 02128427336

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره مهاجرت به کانادا

دوست عزیزم ، ما نه وکیل مهاجرت هستیم و نه موسسه مهاجرتی، ولی ما یک تیم قوی در زمینه کسب و کار و برنامه نویس هستیم که میتونیم توی مهاجرت به کانادا بهت کمک کنیم. پس اگر با وکلا و موسسات صحبت کردی فکر کنیم حالا وقتشه به با هم صحبت کنیم :)

جدیدترین مقالات مهاجرت به کانادا

ما همیشه سعی می کنیم به روز باشیم و جدیدترین اطلاعات و روش های مهاجرت به کانادا رو پیگری کنیم و با شما درمیون بذاریم.

هزینه زندگی در استان انتاریو کانادا

هزینه زندگی در انتاریو ، با بررسی 3 شهر این استان و هزینه زندگی در…

سایت های کاربردی و رسمی مهاجرت به کانادا + معرفی 8 سایت کاربردی

سایت های رسمی مهاجرت به کانادا و زبان اصلی و کاربردی مهاجرت به کانادا یا…

انگشت نگاری و بیومتریک در استارتاپ کانادا

انگشت نگاری یا روند بیومتریک در کانادا برای مهاجرین به این کشور یکی از کارهای…