مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ ویزا
همه چیز درباره شهروندی و اقامت دائم کانادا

فهرست محتوای مقاله

از حدود سال ۲۰۱۳ بود که دولت کانادا برای آینده ی کشور خود یک برنامه ی بلند مدت را در نظر گرفت تا از طریق جذب مهاجر بتواند به اهداف بلند مدت خود دست پیدا کند. برای این منظور برنامه های مهاجرتی متنوعی را تدوین کرد . تخصص یا سرمایه از شما، حمایت و ایجاد فرصت از کانادا؛ یک بازی برد برد و البته یک فرصت خوب برای شروع یک زندگی جدید و رؤیایی در یک کشور پیشرفته که چند سال پیش بیشتر شبیه به یک آرزوی دست نیافتنی بود.

اما در حال حاضر نه تنها یک آرزو دست نیافتنی نیست، بلکه امکان انتخاب بین روش‌های مختلف مهاجرت به کانادا، محل زندگی، دانشگاه و … هم وجود دارد. نیاز به نیروی کار ماهر و متخصص، و جذب سرمایه‌های خارجی برای رشد بیشتر اقتصادی باعث شده تا فرصت مناسبی برای کسانی که به زندگی در کانادا علاقه دارند به وجود بیاید.

شاید به همین دلیل است که با یک نگاه ساده به دور و بر خیلی‌ها را می‌بینید که یا به کانادا مهاجرت کرده‌اند یا در حال فکر کردن و برنامه ریزی برای مهاجرت به کانادا هستند. اما جدا از انتخاب روش مهاجرت به کانادا که با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است، اگر کسی می‌خواهد برای همیشه در کانادا زندگی کند باید تفاوت بین اقامت دائم کانادا و شهروندی کانادا را بهتر بداند.

 

اقامت دائم کانادا با شهروندی کانادا چه تفاوتی دارد؟

تفاوت اصلی بین شهروندی و اقامت دائم کانادا در این است که در اقامت دائم کانادا شما تابع کشور دیگری غیر از کانادا هستید، اما اجازه تحصیل، زندگی و کار در آن کشور را هم دارید. با گرفتن اقامت دائم کانادا، به شما کارت PR(Permanent Resident Card) داده می‌شود. با این کارت دیگر لازم نیست که هر بار برای ورود به کانادا ویزا بگیرید. اقامت دائم کانادا در واقع یک اقامت 5 ساله است که بعد از پایان این مدت قابلیت تمدید شدن و یا تبدیل شدن به شهروندی کانادا را دارد.

اما زمانی که شهروند یا Citizen کانادا بشوید، تابعیت کشور کانادا به شما داده می‌شود و یک کانادایی به حساب می‌آیید. اگر شخصی در کانادا به دنیا آمده باشد شهروندی او به واسطه تولد (Born Citizenship) است و در غیر این صورت شهروندی به واسطه تابعیت (Naturalized Citizen) به آن فرد داده می‌شود.

به طور کلی، تفاوت اصلی بین شهروندی و اقامت دائم کانادا در این است که با اقامت دائم اجازه ندارید در انتخابات فدرال کانادا شرکت کنید و یا در آن کاندید شوید.

در نتیجه امکان کار کردن در بعضی از شغل‌های دولتی را هم نخواهید داشت. با دریافت اقامت دائم کانادا در واقع فقط اجازه استفاده از بیشتر امکانات کشور کانادا را دارید، اما جایی که موضوع به تصمیم گیری در مورد مردم و کشور کانادا مربوط می‌شود یک کانادایی محسوب نمی‌شوید.

در نتیجه اجازه نظر دادن در مورد امور مهم کشور کانادا و استفاده کردن از بعضی امتیازهای یک کانادایی را ندارید. موضوع دیگر این است که هیچ کس نمی‌تواند یک شهروند کانادایی را از کانادا اخراج کند. در حالی که با داشتن اقامت دائم کانادا در صورتی که برای دولت کانادا مشخص شود که شرایط اقامت در این کشور را ندارید، امکان اخراج شما از کشور کانادا وجود دارد. بنابراین، اقامت دائم کانادا فقط در شرایط خاص مثل انصراف خود شما از زندگی در کانادا یا تبدیل شدن به یک شهروند کانادایی از شما گرفته می‌شود.

تفاوت بعدی بین شهروندی و اقامت دائم کانادا در این است که پاسپورت کانادا فقط به شهروندان این کشور داده می‌شود، و کسی که اقامت دائم دارد برای سفر به خارج از کانادا باید از پاسپورت کشور خودش استفاده کند. این موضوع را باید در نظر داشته باشید که با توجه به روش‌های فعلی برای مهاجرت به کانادا، تا اقامت دائم نداشته باشید نمی‌توانید برای شهروندی این کشور اقدام کنید.

شاید این مقاله برایتان مفید باشد  هزینه مهاجرت به کانادا

 

اقامت دائم کانادا چه امتیازاتی دارد؟

فرقی نمی‌کند که شهروند کانادا باشید یا اقامت دائم داشته باشید، در هر دو صورت اجازه دارید هر جای کانادا که می‌خواهید زندگی، کار و تحصیل کنید. در هر دو حالت تمام حقوق و مزایای دولتی و استانی به شما تعلق می‌گیرد. به عبارت دیگر، با اقامت دائم کانادا می‌توانید از تمام حقوق رفاهی، اجتماعی و بهداشتی در کانادا استفاده کنید. علاوه بر این، درست مثل یک شهروند باید مالیات پرداخت کنید و کلیه قوانین کانادا در سطح فدرال و استانی را رعایت کنید.

همانطور که در بالا اشاره شد، به عنوان یک مهاجر برای دریافت شهروندی کانادا ابتدا باید اقامت دائم داشته باشید. در نتیجه امتیاز اصلی دریافت اقامت دائم کانادا به امکان تبدیل کردن آن به شهروندی مربوط می‌شود. البته در مقاله ای مجزا ، به صورت کامل به توضیح در مورد اقامت دائم کانادا یا PR پرداختیم.

چه روش‌هایی برای دریافت اقامت دائم کانادا وجود دارد؟

از بین روش‌های مهاجرت به کانادا، 7 روش زیر جز اصلی‌ترین مسیرهای مهاجرت به کانادا هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید اقامت دائم کانادا بگیرید. این 7 روش عبارتند از:

 • سیستم اکسپرس انتری
 • تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم
 • کارآفرینی و سرمایه گذاری
 • استارتاپ
 • خوداشتغالی
 • ثبت شرکت
 • پیشنهاد شغلی یا جاب آفر

هر کدام از این روش‌ها برای شرایط مختلفی مناسب است. برای مثال برای افرادی که شرایط سنی، تحصیلی و شغلی مناسب را داشته باشند بهترین و سریع‌ترین روش مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس اینتری است.

یا برای کسی که می‌خواهد از ثبات اقتصادی کانادا استفاده کند و به بازارهای جهانی دسترسی داشته باشد، کارآفرینی و سرمایه گذاری گزینه بهتری است.

اقامت دائم و شهروندی کانادا چه شباهت‌هایی به هم دارند؟

اگرچه فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا بسیار است؛ اما تشابهاتی نیز بین این دو فرآیند وجود دارد. امکان زندگی، کار و تحصیل در نقاط مختلف کانادا، برخورداری از امکانات رفاهی و خدماتی و … ازجمله تشابهاتی است که بین اقامت دائم و تابعیت کانادا وجود دارد.

مدت اعتبار کارت اقامت دائم کانادا چقدر است؟

مدت اعتبار کارت اقامت دائم کانادا، ۵ ساله است؛ اما قابلیت تمدید دارد. افرادی که قصد سفر به خارجی از کانادا دارند بایستی به مدت اعتبار و انقضای کارت خود توجه داشته باشند؛ افراد کافی است ۹۰ روز قبل از انقضای کارت با ارائه مدارکی به سازمان امور مهاجران کانادا، نسبت به تمدید آن اقدام نمایند.

چطور اقامت دائم کانادا به شهروندی این کشور تبدیل می‌شود؟

 • در صورتی که کسی بخواهد شهروند کانادا شود باید 3 سال از 5 سال اقامت دائم کانادا را از این کشور خارج نشده باشد.
 • در صورتی که بین 18 تا 54 سال سن داشته باشید و بخواهید برای شهروند شدن در کانادا اقدام کنید، باید سطح 4 CLB(آزمون سنج زبان انگلیسی یا فرانسوی) داشته باشید.
 • در کشور کانادا 2 زبان انگلیسی و فرانسوی، هر دو زبان رسمی این کشور هستند. با توجه به استان محل زندگی باید به یکی از این دو زبان تسلط داشته باشید.
 • علاوه بر این، باید در آزمون شهروندی شرکت کنید. در این آزمون سؤال‌های مختلفی درباره تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، دولت، قوانین و … از شما پرسیده می‌شود.
 • بالاخره قرار است شهروند کانادا شوید و در نتیجه باید به آنها ثابت کنید که درباره آن کشور به اندازه کافی اطلاعات عمومی دارید.
 • در کنار همه این موارد رعایت قانون و مقررات، یکی از معیارها اصلی پذیرفته شدن شما به عنوان یک شهروند کانادایی است.
 • این روزها با توجه به تنوع به وجود آمده در روش‌های مهاجرت به کانادا، مسیر مهاجرت خیلی سریع‌تر و آسان‌تر از قبل شده است.
 • تا جایی که موضوع مهم در پروسه مهاجرت دیگر فقط به انتخاب روش مناسب مربوط نمی‌شود و تصمیم گیری برای مهاجرت کردن یا نکردن از آن مهم‌تر است.
مقالات پربازدید اخیر
مشاوره استارتاپ ویزا
27 اردیبهشت 1401

مشاوره استارتاپ ویزا در قبولی پروژه استارتاپی شما و گرفتن ویزای اقامت دائم بعد از مهاجرت نقش کلیدی دارد. خوشبختانه تیم ما به صورت تخصصی مشاوره استارتاپ ویزا ‌می‌دهد و در این مقاله...

معرفی بهترین مدارس کانادا برای تحصیل در این کشور
معرفی بهترین مدارس کانادا برای تحصیل در این کشور
7 اردیبهشت 1401

تحصیل در بهترین مدارس کانادا یکی از دلایل اصلی مهاجرت به این کشور است. در واقع اکثر نوجوانان و یا خانواده‌هایی که قصد مهاجرت دارند، شرایط تحصیلی را به عنوان یکی از معیار‌های...

ویزای استارتاپ کانادا روشی جذاب برای گرفتن اقامت کانادا
19 اردیبهشت 1401

ویزای استارت آپ کانادا یکی از روش‌های رسیدن به اقامت دائم کانادا است که اتفاقا ایرانیان به آن علاقه زیادی دارند به طوری که بین سال‌های 2013 تا 2020 یک سوم درخواست‌های ویزای...

آیا برنامه Tech Pilot بریتیش کلمبیا بهترین روش مهاجرت به کاناداست؟
آیا برنامه Tech Pilot بریتیش کلمبیا بهترین روش مهاجرت به کاناداست؟
17 اسفند 1400

یکی از بهترین ترین برنامه های پذیرش مهاجرت به بریتیش کلمبیا برنامه Tech Pilot است. این برنامه جز برنامه های نامزدی استانی (PNP) است و هر ساله تعداد زیادی از افرادی که قصد...

استارتاپ انرژی کانادا صوتی
استارتاپ انرژی کانادا
13 تیر 1401

استارتاپ انرژی کانادا یکی از محبوب ترین استارت آپ ها برای شرکت‌های سرمایه گذاری و کشور کانادا است. بهینه کردن انرژی و استفاده از انرژی های تجدید پذیر دغدغه همه‌ی کشور های پیشرفته...

معرفی شهر مونترال کانادا
معرفی شهر مونترال کانادا
17 فروردین 1401

شهر مونترال در کانادا مقصدی محبوب برای مهاجران و دانشجویان بین المللی است زیرا بسیاری از شرایط ایده آل تحصیل و کار را فراهم می‌کند. افراد و خانواده‌هایی که می‌خواهند تجربه ناب زندگی...

ویزای کار انتقال درون شرکتی کانادا ICT
ویزای کار انتقال درون شرکتی کانادا ICT
18 فروردین 1401

سالیان سال است که کانادا آن هم با روند صعودی، نرخ پذیرش مهاجرت را افزایش داده و راه‌های مهاجرتی را برای متقاضیان از جمله متقاضیان تحصیل در کانادا، مهاجرت کاری، سرمایه‌گذاری و کارآفرینی...

تلفن: 02128427336

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره مهاجرت به کانادا

دوست عزیزم ، ما نه وکیل مهاجرت هستیم و نه موسسه مهاجرتی، ولی ما یک تیم قوی در زمینه کسب و کار و برنامه نویس هستیم که میتونیم توی مهاجرت به کانادا بهت کمک کنیم. پس اگر با وکلا و موسسات صحبت کردی فکر کنیم حالا وقتشه به با هم صحبت کنیم :)

جدیدترین مقالات مهاجرت به کانادا

ما همیشه سعی می کنیم به روز باشیم و جدیدترین اطلاعات و روش های مهاجرت به کانادا رو پیگری کنیم و با شما درمیون بذاریم.

هزینه زندگی در استان انتاریو کانادا

هزینه زندگی در انتاریو ، با بررسی 3 شهر این استان و هزینه زندگی در…

سایت های کاربردی و رسمی مهاجرت به کانادا + معرفی 8 سایت کاربردی

سایت های رسمی مهاجرت به کانادا و زبان اصلی و کاربردی مهاجرت به کانادا یا…

انگشت نگاری و بیومتریک در استارتاپ کانادا

انگشت نگاری یا روند بیومتریک در کانادا برای مهاجرین به این کشور یکی از کارهای…