مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ ویزا
آشنایی با مدرک Clb و نحوه معادل سازی آن

فهرست محتوای مقاله

Clb مدرک معیار سنجش زبان کانادایی است که تمام متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا باید نمره حداقلی را در آن کسب کنند. البته این ماجرا مخصوص کشور کانادا نیست. امروزه برای مهاجرت تحصیلی و کاری به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی باید حتما مدرک اثبات‌کننده تسلط به زبان رسمی آن کشور را در اختیار داشت. دلیل وضع این‌گونه قوانین نیز کاملا مشخص است؛ اولین لازمه زندگی در هر کشوری، آشنایی با زبان رسمی مردم ساکن در آن است. تصور کنید که شما به کانادا مهاجرت کرده‌اید و هیچ‌گونه آشنایی با زبان مردم این کشور ندارید. در این صورت چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ با ذکر این نکته در ادامه با ما همراه باشید تا درباره مدرک Clb به‌عنوان معیار سنجش زبان کانادایی آشنا شوید.

مدرک CLB چیست؟

Canadian Language Benchmark یا مرکز معیار سنجش زبان کانادایی، به عنوان یک مرکز برای ارزیابی مهارت‌های زبان متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا به شمار می‌آید. همان طور که می‌دانید در کشور کانادا دو زبان انگلیسی و فرانسوی بیشتر بین مردم مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته حدود 70 درصد مردم این کشور به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. حدود 30 درصد نیز به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. به جز ایالت کبک در سایر ایالت‌های این کشور انگلیسی به عنوان زبان اول مردم شناخته می‌شود. البته در قانون کشور کانادا ارائه خدمات به مردمی که از زبان فرانسوی استفاده می کنند نیز ضروری است.

اگر قصد مهاجرت به کانادا برای زندگی، تحصیل یا کار را دارید، باید حتما نمره قابل قبول در آزمون Clb را کسب کنید. به همین دلیل لازم است که حتما یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی را به‌خوبی آموزش ببینید. مهارت‌های خواندن، نوشتن، صحبت‌کردن و گوش‌دادن در قالب آزمون Canadian Language Benchmark ارزیابی می‌شود. در نتیجه لازم است که در هریک از مهارت‌های چهارگانه دانش زبان خود را تقویت کنید.

سطوح مختلف مدرک CLB

اگر بخواهیم تعبیر درستی از مدرک Canadian Language Benchmark داشته باشیم، باید بگوییم که به‌نوعی نمرات تطبیق‌یافته هر فرد در آزمون‌های زبان مورد قبول کشور کانادا است. در همین راستا بد نیست بدانید که سطوح Clb به 12 بخش تقسیم می‌شود که در سه گروه قابل دسته‌بندی هستند. معمولا آموزش هر زبانی به سه سطح کلی ابتدایی، متوسط و پیشرفته تقسیم می‌شود. این مسئله در خصوص آزمون معیار سنجش زبان کانادایی نیز صدق می‌کند. نکته مهم در این زمینه آن است که هر یک از سطوح ابتدایی، متوسط و پیشرفته به چهار بخش تقسیم می‌شوند. به این ترتیب سطوح Clb به 12 قسمت تقسیم می‌شود. این سطوح عبارت‌اند از:

 • سطح 1: شروع شناخت ابتدایی (Initial Basic Ability)
 • سطح 2: توسعه شناخت ابتدایی (Developing Basic Ability)
 • سطح 3: مناسب بودن شناخت ابتدایی (Adequate Basic Ability)
 • سطح 4: تسلط کامل بر شناخت ابتدایی (Fluent Basic Ability)
 • سطح 5: شروع شناخت متوسط (Initial Intermediate Ability)
 • سطح 6:‌ توسعه شناخت متوسط (Developing Intermediate Ability)
 • سطح 7: مناسب بودن شناخت متوسط (Adequate Intermediate Ability)
 • سطح 8: تسلط کامل بر شناخت متوسط (Fluent Intermediate Ability)
 • سطح 9: شروع شناخت پیشرفته (Initial Advanced Ability)
 • سطح 10: توسعه شناخت پیشرفته (Developing Advanced Ability)
 • سطح 11: مناسب بودن شناخت پیشرفته (Adequate Advanced Ability)
 • سطح 12: تسلط کامل بر شناخت پیشرفته (Fluent Advanced Ability)

معیارهای ارزیابی آزمون CLB

در قانون دولت کانادا آمده است که تنها مدارک زبان معتبری که هر چهار مهارت گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن را ارزیابی می‌کنند، مورد تأیید قرار می‌گیرد. در همین راستا روی‌هم‌رفته سه آزمون معتبر وجود دارد که توسط دولت کانادا از متقاضیان مهاجرت به این کشور پذیرفته می‌شود. این سه آزمون عبارت‌اند از:‌

 • آزمون زبان انگلیسی ielts
 • آزمون زبان انگلیسی celpip
 • آزمون زبان فرانسوی tef

دو آزمون ielts و tef در خارج از کانادا نیز برگزار می‌شوند. در واقع برگزارکنندگان این آزمون‌ها در کشورهای مختلف شعبه‌هایی را راه‌اندازی کرده‌اند که در قالب آن‌ها به برگزاری آزمون و سنجش مهارت زبان افراد می‌پردازند. اما آزمون celpip صرفا در کشور کانادا برگزار می‌شود. البته امکان شرکت در آزمون celpip به صورت رایانه‌ای نیز وجود دارد. این آزمون توسط اداره مهاجرت کانادا طراحی شده است.

شاید این مقاله برایتان مفید باشد  ویزای کار انتقال درون شرکتی کانادا ICT

با شرکت در هر یک از این آزمون‌ها نتیجه ارزیابی مهارت زبان افراد در قالب نمره‌هایی مشخص می‌شود. نمره‌هایی که در این آزمون‌ها کسب می‌شود، از طریق یک جدول به نمره آزمون Clb تبدیل می‌شود. در نتیجه افراد می‌توانند به این ترتیب نمره خود در آزمون سنجش سطح زبان کانادایی را تشخیص دهند.

 

جدول تبدیل نمره ielts به Clb

بسیاری از افراد برای مهاجرت تحصیلی یا کاری به کشورهای مختلف از جمله کانادا در آزمون زبان انگلیسی آیلتس شرکت می‌کنند. مدرک آیلتس در ردیف معتبرترین مدارک زبان انگلیسی در سطح دنیا به شمار می‌آید. در جدول زیر می‌توانید نمرات معادل مدرک آیلتس را در آزمون معیار سنجش زبان کانادایی مشاهده کنید.

جدول تبدیل نمره ielts به Clb

جدول تبدیل نمره tef به Clb

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، زبان فرانسوی نیز در کشور کانادا زبان حدود 30 درصد مردم این کشور است و مطابق با قانون باید به کسانی که به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند نیز خدمات تحصیلی و کاری ارائه گردد. آزمون tef به‌عنوان آزمون استاندارد زبان فرانسوی شناخته می‌شود. سؤالات این آزمون شامل درک مطلب، گرامر، شنیداری و واژگان فرانسوی می‌شود. این آزمون از سه بخش الزامی و دو بخش اختیاری تشکیل می‌شود. در صورتی که مدرک tef را دریافت کرده‌اید، می‌توانید معادل آن با مدرک معیار سنجش زبان کانادایی را در جدول زیر مشاهده کنید.

 جدول تبدیل نمره tef به Clb

جدول تبدیل نمره celpip به Clb

آزمون celpip در کشور کانادا برگزار می‌گردد و به همین دلیل برای انواع مهاجرت تحصیلی، کاری و … مدرک آن کاملا معتبر است. در قالب این آزمون مهارت زبان انگلیسی داوطلبان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این آزمون به‌صورت رایانه‌ای برگزار می‌شود. در این آزمون هر چهار مهارت صحبت کردن، گوش دادن، نوشتن و خواندن داوطلبان ارزیابی می‌شود. در مجموع زمان این آزمون چیزی در حدود 3 ساعت به طول می‌انجامد. با توجه به اینکه این آزمون توسط کشور کانادا برگزار می‌شود، نمره‌ای که در این آزمون دریافت می‌کنید دقیقا معادل آزمون معیار سنجش زبان کانادایی است.

جدول تبدیل نمره celpip به Clb

حداقل سطح CLB مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا

با توجه به اینکه آزمون celpip به‌صورت رایانه‌ای برگزار می‌شود، شاید شرکت در آن و کسب نمره قبولی برای بسیاری از افراد راحت‌تر باشد. از آن گذشته در پاسخ به این سؤال که حداقل سطح Clb مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا چقدر است، نمی‌توان جواب یکسانی را ارائه نمود. در کشور کانادا با توجه به برنامه‌های مهاجرتی مختلفی که تعریف می‌شود، سطح نمره مدرک Canadian Language Benchmark تعیین می‌شود. به‌عنوان مثال برای مهاجرت از طریق تخصص و حرفه (skill worker) با توجه به نوع مشاغل و حرفه مورد نیاز، حداقل سطح نمره مدرک معیار سنجش زبان کانادایی تعیین می‌شود. به همین دلیل باید با توجه به برنامه مهاجرتی مناسب خود، سطح زبان مورد نیاز را نیز بررسی کنید.

سطح clb مورد نیاز برای مهاجرت

اولین نکته که احتمالا در جداول فوق نیز مشاهده کردید، این است که به هیچ عنوان با نمره آزمون Canadian Language Benchmark کمتر از 4 امکان مهاجرت کاری، تحصیلی و … را به کشور کانادا ندارید. در واقع نمره 4 به‌عنوان حداقل سطح مدرک Canadian Language Benchmark برای مهاجرت به کانادا شناخته می‌شود. اما برای بسیاری از فرصت‌های مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا، نمره Clb بیشتری مورد نیاز است. در همین راستا نمره آزمون معیار سنجش زبان کانادایی برای تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی به شرح زیر است:

 • کالج: حداقل نمره 7
 • لیسانس: حداقل نمره 7
 • فوق لیسانس: حداقل 8
 • دکترا: حداقل نمره 9

کلام پایانی

در این مطلب به معرفی مدرک Clb پرداختیم و همچنین نمرات معادل این مدرک در آزمون‌های ielts، tef و celpip را بررسی کردیم. برای مهاجرت به هر کشوری از جمله کانادا لازم است که ابتدا مطالعه کافی درباره شرایط و ضوابط مهاجرت داشته باشید. به خاطر داشته باشید که یادگیری زبان به‌عنوان اولین و مهم‌ترین موضوع در زمینه‌سازی شرایط مهاجرت به شمار می‌آید. فارغ از اینکه به چه دلیل قصد مهاجرت دارید، سعی کنید مهارت و دانش زبان خود را به بالاترین سطح ممکن برسانید. آن‌وقت می‌توانید با خیال آسوده به سایر اقدامات لازم برای مهاجرت بپردازید.

مقالات پربازدید اخیر
استارتاپ نیوبرانزویک کانادا
استارتاپ نیوبرانزویک کانادا
24 مرداد 1401

استارتاپ نیوبرانزویک کانادا یکی از راه‌های محبوب مهاجرت به کانادا است. نیوبرانزویک از جمله استان هایی است که مورد علاقه ایرانیان برای مهاجرت به خصوص مهاجرت از طریق استارت آپ است. آشنایی با...

استارتاپ-پزشکی-کانادا-و-سلامت-صوتی
استارتاپ پزشکی کانادا و سلامت
2 تیر 1401

استارتاپ پزشکی کانادا و استارتاپ های حوزه سلامت بسیار مورد توجه کانادا بوده و از جمله محبوب‌ترین استارتاپ‌ها در کانادا است. با بررسی این گونه استارتاپ ها در ادامه پنج عدد از استارتاپ...

سفارت‌ های کانادا برای ایرانیان
سفارت‌ های کانادا برای ایرانیان
27 فروردین 1401

ایرانیان برای مهاجرت به کانادا مجبور هستند که به سفارت کانادا در کشورهای دیگر مراجعه کنند تا امور مهاجرتی خود را انجام دهند. برای مثال شخصی که قصد تحصیل در کانادا دارد، برای...

آشنایی با دولت و سیاست حاکم در کانادا 2022
آشنایی با دولت و سیاست حاکم در کانادا ۲۰۲۲
20 فروردین 1401

کشور کانادا که چندین سال است که تبدیل به یکی از مقاصد رویایی برای مهاجرت به ویژه از سمت کشورهای در حال توسعه تبدیل گشته، باید گفت که این دستاورد ناشی از کیفیت...

هزینه مهاجرت به کانادا
22 اردیبهشت 1401

هزینه مهاجرت به کانادا کاملا بستگی به روش مهاجرت شما به کانادا دارد البته بعد از گرفتن اقامت دائم شما مکلف به هزینه های زندگی خود مثل تهیه مسکن خورد و خوراک و...

اشتباهات رایج در مورد اکسپرس اینتری
اشتباهات رایج در مورد اکسپرس اینتری
14 اسفند 1400

در این مقاله قصد داریم به ۱۰ مورد از باورها و اشتباهات رایج در مورد اکسپرس اینتری بپردازیم. اما قبل از آن کمی در مورد این روش مهاجرت به کانادا صحبت می کنیم....

سندرم ایمپاستر و مشکلات مهاجرت
سندرم ایمپاستر و مشکلات مهاجرت
4 فروردین 1401

سندرم ایمپاستر ویژه افراد موفق است. بسیاری از افراد توانمند و تیزهوش علی‌رغم قابلیت‌ها و موفقیت‌های روز افزون هیچ احساس مثبت درونی به توانمندی‌ها و قابلیت‌های خود ندارند بلکه معتقدند دیگران را به...

تلفن: 02128427336

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره مهاجرت به کانادا

دوست عزیزم ، ما نه وکیل مهاجرت هستیم و نه موسسه مهاجرتی، ولی ما یک تیم قوی در زمینه کسب و کار و برنامه نویس هستیم که میتونیم توی مهاجرت به کانادا بهت کمک کنیم. پس اگر با وکلا و موسسات صحبت کردی فکر کنیم حالا وقتشه به با هم صحبت کنیم :)

جدیدترین مقالات مهاجرت به کانادا

ما همیشه سعی می کنیم به روز باشیم و جدیدترین اطلاعات و روش های مهاجرت به کانادا رو پیگری کنیم و با شما درمیون بذاریم.

هزینه زندگی در استان انتاریو کانادا

هزینه زندگی در انتاریو ، با بررسی 3 شهر این استان و هزینه زندگی در…

سایت های کاربردی و رسمی مهاجرت به کانادا + معرفی 8 سایت کاربردی

سایت های رسمی مهاجرت به کانادا و زبان اصلی و کاربردی مهاجرت به کانادا یا…

انگشت نگاری و بیومتریک در استارتاپ کانادا

انگشت نگاری یا روند بیومتریک در کانادا برای مهاجرین به این کشور یکی از کارهای…